March 28, 2021

עונה 2 - פרק 3 - פורנו והקשר שלו לבגידה

מקובל לחשוב בחברה שלנו שלגברים יש חשק מיני גבוה יותר מלנשים. בין אם זו סיבה ביולוגית או הבניה חברתית המחקר אכן מצא שגברים יוזמים סקס הרבה יותר מנשים במגורים משותפים ונישואים. לאחר כניסת ילדים למשפחה יש ירידה של 70% בחשק המיני בקרב הורים צעירים מה שיכול להיות התחלה של השוואות שליליות.  מאז כניסתן של נשים לשוק העבודה יש עליה משמעותית בכמות הבגידות של נשים ונראה שנשים בוגדות מוקדם יותר בנישואים 2-4 שנים לאחר החתונה ואילו גברים מתחילים לבגוד 6-7 שנים. 

רוב הרומנים הם לא על סקס אלא הם על התמודדות עם בדידות בקשר

אז איך פורנו נכנס לתמונה והאם צפיה בפורנו עלולה להוביל לבגידה? איך יודעים מה זו יותר מדי צפיה בפורנו? מתי יודעים האם מדובר בהתמכרות ומה ההבדל בין התמכרות לפורנו להתמכרויות אחרות? ואיך מטפלים בהתמכרות לפורנו?

על השאלות האלה ועוד ניסיתי לענות בפרק זה.

אשמח לשמוע מה חשבתם,
שתפו איתי

 

תמלול הפרק:
עונה 2 - פרק 3 - פורנו והקשר שלו לבגידה

מקובל לחשוב בחברה שלנו שלגברים יש חשק מיני גבוה יותר מלנשים. בין אם זו סיבה ביולוגית או הבניה חברתית המחקר אכן מצא שגברים יוזמים סקס הרבה יותר מנשים במגורים משותפים ונישואים. לאחר כניסת ילדים למשפחה יש ירידה של 70% בחשק המיני בקרב הורים צעירים מה שיכול להיות התחלה של השוואות שליליות.  מאז כניסתן של נשים לשוק העבודה יש עליה משמעותית בכמות הבגידות של נשים ונראה שנשים בוגדות מוקדם יותר בנישואים 2-4 שנים לאחר החתונה ואילו גברים מתחילים לבגוד 6-7 שנים. 

רוב הרומנים הם לא על סקס אלא הם על התמודדות עם בדידות בקשר

 אז איך פורנו נכנס לתמונה והאם צפיה בפורנו עלולה להוביל לבגידה? איך יודעים מה זו יותר מדי צפיה בפורנו? מתי יודעים האם מדובר בהתמכרות ומה ההבדל בין התמכרות לפורנו להתמכרויות אחרות? 

על השאלות האלה ועוד ננסה לענות בפרק הזה של "טיפול זוגי"

פתיח  

לפני שנתחיל אני רוצה לומר שאני נזהרת לא להשתמש במונחים מפורשים אך עדיין בגלל נושא הפרק מי שמרגיש/ה שזה יכול להיות טריגרי מדי עבורו/ה אל תאזינו או אם אתם מאזינים פשוט שימו לב לגוף שלכם ןאם אתם מרגישים מוצפים: מזיעים בכפות הידיים, קצב לב עולה, אי נוחות כל דבר בכלל עצרו את הפרק ועשו הפסקה, עשו סיבוב באוויר הצח, שימו שיר שאתם אוהבים. תדאגו לעצמכם זה הכי חשוב והכי מגיע לכם.

כשפורנו מוביל לבגידה

צפיה בפורנו כשהיא  נעשית לבד, הגבר או האשה  מאוננים ומספקים את  עצמם לבד. הסוד עצמו עצם העובדה שאנחנו מסתירים משהו מבן הזוג מדרדר את האינטימיות ובהתאמה מגביר את השימוש בפורנו.   ועבור חלק מהאנשים זה כשלעצמו בגידה. צפייה מוגזמת הופכת אותנו לקהי חושים ולניתוק רגשי מבן הזוג ומחקרים מצאו ש-70%ממערכות היחסים בהן אחד מבני הזוג מכור לפורנו וסייבר סקס יש ירידה של אחד מבני הזוג בחשק המיני. בזמן צפיה בפורנו אורגזמות מובילות לכך שניצור חיבור עם דמויות שהן לא בן הזוג שלנו וזה מוריד את הערך המיני שלנו בבן הזוג שלנו כתוצאה מהשוואות שליליות.

רוב הפורנו משפיל כלפי נשים, אלים ומשלב פנטזיות של כוח ושליטה על נשים לסיפוק הגבר. ציפיות כאלה יכולות להיות טראומטיות עבור בן זוג שמסכים לשתף פעולה בפנטזיה כזאת או להרחיק בן זוג שלא מוכן לשתף פעולה. כל אחד מהתרחישים האלה מזיק.

בנוסף, פורנו משמש כשער לבגידה ממשית אודות לכל הצ'אטים והטלפונים שקופצים על המסך בעת צפיה בפורנו.

כשזה מגיע לפורנו חשוב לי לציין שיש הרבה בושה, הסתרה והשתקה סביב הנושא הזה. שמעתי הרבה פעמים מגברים שיותר קל להודות  שאתה מכור לאלכוהול מאשר לפורנו. מכורים לאלכוהול  מקבלים תמיכה וחיזוקים מהחברה ולעומת זאת להודות בהתמכרות לפורנו תוביל לדחייה והוקעה הרבה פעמים. כשגבר יושב מולי בקליניקה ומודה שהוא צופה בפורנו ואפילו בסוגים מאד אלימים של פורנו וזוכה לאהבה, אמפתיה, הבנה והקשבה. שהוא לא זיעזע אותי או שהיחס שלי כלפיו השתנה הוא מרגיש שהוא סוף סוף יכולים להיפתח ובאמת לדבר על הנושא שבד"כ נלווים לו תחושות אשמה, בושה והשתקה הוא זקוק למקום בטוח לדבר על זה. 

בעיקר כי אני מאמינה שאנשים מנסים לפתור עניין רגשי לא פתור דרך הצפיה בפורנו ולכן כדי להגיע לרגשות שנמצאים מתחת להתמכרות צריך להגיע למקום של קבלה ופתיחות של המטופל איתי.

ויש את שאלת האבחון בגלל שלכל אחד מאיתנו יש את העניין האישי שלו עם פורנו איך אנחנו מאבחנים? למזלנו יש שאלונים כמו בשאלונים לאיתור שימוש יתר באלכוהול או סמים. התמכרות לפורנו לא נכנסה ל-DSM הרבה אנשים חשבו שזה לא נכון לתייג פורנו כפתולוגיה אך התמכרות למשחקי מחשב כן נכנסה ולמעשה ההתמכרויות האלה מאד דומות. חשוב לי לציין שאנשים יכולים לצרוך פורנו בלי לפתח צורך כפייתי להמשיך לצרוך אותו כל הזמן אנחנו רוצים לראות מצוקה ואי נוחות קלינית מובחנת

 - אחד הקריטריונים הראשיים הם שהאדם לא יודע שובע הוא צריך כל הזמן וזה אף פעם לא מספיק. 

- מבלים יותר זמן בלחשוב על זה ממה שהם התכוונו יכולים לא לישון בלילה כי הם צריכים לראות עוד ועוד ולוקח יותר זמן להתאושש מכל שצף הדופמין ששוטף אותם

- ויתור על פעילויות חברתיות חשובות שכל החיים מתחילים לסוב סביב הצפיה בפורנו

- זה גורם לבעיה באזור אחד או יותר בחייהם ובכל זאת הם ממשיכים למרות שהם יודעים שזה גורם להם לנזק כלשהו.

- וכמובן שהם ניסו להפסיק ולא הצליחו

 יש שאלות ספציפיות שחשוב לשאול שאני לפחות מתחילה איתן הן:

 1. מה תדירות הצפיה? האם אתה צופה כל יום? כל שעה? כל שבוע?
 2. כמה זמן אתה צופה? האם הצפיה נמשכת 4 שעות רצוף? או האם זה עד האורגזמה ואז מפסיק וכן כמה זמן במובן של כמה זמן זה כבר נמשך? האם 2 עשורים או האם מאז שפוטרת מהעבודה? לכל אחת מהתשובות יש משמעות שונה
 3. באילו מכשירים אתה משתמש? האם רק מהמחשב האישי בבית? האם מהמחשב המשפחתי שגם הילדים משתמשים בו? מהמחשב בעבודה? בטלפון?
 4. מה ההשלכות של הצריכה שלך בפורנו? קל להמעיט בערכו של פורנו כי אנחנו לא פוגעים באף אחד ולא עוברים על החוק אבל כן יש לזה השלכות  האם זה גורם לך לאחר לעבודה? לוותר על ארועים חברתיים? האם זה גורם להתדרדרות מערכת היחסים שלך?
 5. בהמשך ורק אחרי שביססתי יחסי אמון אני אשאל: שאלות לגבי סוג הפורנו שהוא צופה בו והאם יש חשש חוקי או בטיחותי למשל פורנו של קטינים, ילדים שנוכחים בזמן הצפיה, אם זה בפומבי למשל אפשר להיעצר על זה. 

יש לי עוד שאלות שאני שואלת ואם מישהו מתעניין בשאלות ובתהליך הטיפולי אז אתם מוזמנים לכתוב לי ואשמח לדבר על זה.

באיזה אופן התמכרות למשחקי מחשב והתמכרות לפורנו דומה?

שניהם זמינים בכל זמן ובכל מקום ילדים בבית ספר יסודי יכולים לגשת לפורנו מכל מסך. פורנו גם חופשי וחינם ויש שפע מתחדש ממנו כל הזמן כך שאם מתרחשת הביטואציה כלומר שמישהו מתרגל לסוג מסוים של פורנו יש תמיד דרגה גבוהה יותר שאפשר לגשת אליה. אין סוף להתרגשות ולא צריך לצפות בשום דבר פעמיים. עבור מכורים לפורנו האורגזמה היא לא בהכרח הסוף ואפשר לצפות בפורנו גם 10 שעות רצוף. 

גם פורנו וגם משחקי מחשב משחררים דופמין ו-noropinephrine שהם כימקלים של עונג, אושר, הרגשה טובה וגם עוזרים לנו ללמוד ולהתרכז. 

שניהם גורמים לנו להרגיש חיבור חברתי אבל זאת אשליה - למעשה משחקי המחשב שנמצאו הכי ממכרים הם אלה שמשתתפים בהם שחקנים מכל העולם שנמצאים יחד בסיטואציה. בפורנו אנשים יכולים לטפח תחושת קשר וחיבור לדמות פיקטיבית שהם מדמיינים את עצמם חווים סקס איתם למרות שהכל זה פנטזיה ואין שום קשר למציאות.  לאנשים עם קושי ביצירת קשרים, חרדה חברתית או ערך עצמי נמוך זה בעיקר מתגמל כי בפורנו הם מצליחים לעשות את מה שבחיים האמיתיים לא. 

מי יכול להתמכר לפורנו:

האמת היא שכל אחד יכול להתמכר לפורנו כמו לכל דבר אחר. אך יש אנשים שהם יותר מועדים לסיכון. 

 • למשל אם היתה להם ילדות בעייתית ומצאו אוננות כדרך אפקטיבית להרגיע את עצמם. אולי היה להם הרבה קונפליקטים בבית והם נסוגו לחדר ואוננו כדי להרגיע את עצמם.
 • חשיפה מוקדמת לחומרים מיניים מפורשים - המוח של הילד והמתבגר עדיין לא התפתח לחלוטין ולא ערוך ומסוגל להתמודד עם כמות גדולה של דופמין שהם חווים מחשיפה לחומרים מיניים מפורשים. האמת היא שהמוח לא מתפתח במלואו עד גיל 24 ויש שיגידו שאפילו יותר ואנחנו יודעים שאנשים מתחילים לקיים יחסי מין או לצפות בפורנו הרבה לפני גיל 24 הרעיון הוא שככל שהחשיפה תעשה בגיל צעיר יותר זה עלול לגרום ליותר נזק. 
 • נשים גם יכולות להתמכר לפורנו אם כי יש ללא ספק יותר גברים אולי זה קשור לזה שהחלק הויזואלי של גברים מפותח יותר.
 • לאנשים שיש קושי במערכות יחסים אמיתיות יכולים להיות בסיכון להתמכרות לפורנו בגלל שפורנו משרת פנטזיה - ייצוג בחייהם זה ממלא חלל שיש להם. 
 • אנשים בדכאון, בלחץ או שיש להם קשיי שינה - פורנו מגדיל דופמין שהוא כימיקל העונג ונוראפינפרין שהוא כמיקל האושר כך שאם מישהו מרגיש אפטי, חסר מוטיבציה ומותש אוננות יכולה להיראות כמו אופציה טובה. צפיה בפורנו מגבירה את הריגוש אם הם לחוצים הם יכולים להתמקד בפורנו ולהשתיק את כל הלחץ והמחשבות בראשם אוננות ואורגזמה יכולים לגרום לחלק מהאנשים להרגיש רגועים יותר ועייפים יותר אך זה הופך למעגל אכזרי כשצופים הרבה בפורנו ואז בעצם מוותרים על שינה כדי לצפות עוד ועוד. זה יכול לעבור מדרך נעימה להירגע ולהירדם להתנהגות התמכרותית.
 • כמובן שגם התעללות מינית, טראומה, אונס והזנחה יכולים גם הם להפוך אנשים ליותר פגיעים להתמכרות לפורנו. לצערי הרב.

המעגל של פורנו - איך המנגנון הזה עובד:

בזמן צפיה בפורנו משתחררים במוח נוירוטרנסמיטורים שמתגמלים אותנו וגורמים לנו לרצות לחזור על הפעולה. וכך שאנשים נתקלים במצבים מלחיצים או בשעמום המוח שלהם זוכר את החוויה והם רוצים שוב לצפות בפורנו ולאונן, זה מעורר אצלם תחושת רוגע ועונג שהאדם רוצה לחוות שוב ושוב והמוח זוכר את זה בפעם הבאה שהוא מרגיש לחץ או מצוקה רואים את זה הרבה בהתמכרויות שאנשים מרגישים שהם לא יכולים לצאת מהבית ולהתמודד עם העולם אם הם לא בהיי. 

אגב גם כשאנחנו שומעים הודעה שנכנס מייל או איזושהי נוטיפיקציה אחרת מהמטלפון שלנו ואנחנו בודקים מופרש דופמין הצורך בחידוש מקבל את תשומת הלב שלנו והמוח מפריש דופמין זו סיבה אבולוציונית אם תחשבו על מיליון שנה אחורה אם יצאנו מהמערה שלנו וראינו עצם חדש מחוץ למערה המוח יגרום לנו להבחין בזה ולחקור מה זה כדי לשמור עלינו בחיים פייסבוק וגוגל ואינסטגרם יודעות את זה ומשתמשות בזה לכן כל פעם שאנחנו רוצים לעזוב את פייסבוק יש משהו חדש שקופץ בפיד שלנו וגורם לנו להישאר שם שעות ועדיין כמות הדופמין שמופרשת במוח שלנו בזמן שאנחנו עסוקים בפייסבוק או ג'ימייל שלנו לא מתקרבת לכמויות הדופמין בהתמכרות לפורנו או משחקי מחשב או קראק קוקאין. 

איך מטפלים בהתמכרות לפורנו? זה מידע שיכול להספיק לעונה שלמה וכמו שאמרתי אם תרצו לשמוע יותר כתבו לי ואני אקדיש לזה את הזמן.

יש דרך שעושים יחד בטיפול שבמהלכו נדרשים להבנת הרגשות שמתחת ולגבי זה אני כן רוצה מעט להרחיב כי אני חושבת שזה יעזור להרבה מכם להבין שההתמכרות לפורנו היא סימפטום היא לא הבעיה ואולי זה יעזור לנו לשבור את מעגל הבושה וההשתקה לגבי פורנו כך שלא ניגעל או נוקיע בן זוג או חבר שהתוודה או שגילינו  שהוא סובל מהתמכרות

הרגשות שנמצאים מתחת לשימוש בפורנו יכולים להיות: ערך עצמי נמוך, דכאון, חרדה ולחץ, נדודי שינה, בדידות, חרדה חברתית, חוסר באינטימיות, בידוד, שעמום 

יהיה מועיל יותר אם נוכל להציע אמפתיה, תמיכה, חמלה והכי חשוב עזרה מקצועית להתמודדות עם טראומה וטיפול בהתמכרויות. אני עצמי לא מטפלת מומחית להתמכרויות אני מדברת אתכם מהידע שלי והכשרות שעשיתי בנושא ומהניסיון שיש לי מאנשים שכבר הגיעו אלי לטיפול ובמהלכו שיתפו אותי בהתמכרות שלהם ולא רצו להפסיק את הטיפול בגלל יחסי האמון והקרבה שפיתחנו בנינו. ההמלצה שלי היא למצוא מטפלת טובה להתמכרויות כדי לטפל בבעיה של התמכרות לפורנו. 

מקווה שהפרק הזה השיג את מטרתו שהיתה להסביר מעט על התמכרות לפורנו לשפוך אור על הנושא הזה ולהיפתח לאפשרות שאפשר לדבר גם על הנושא הזה בחמלה ואמפתיה.

תודה שהאזנתם לי כמו תמיד אשמח לשמוע מה חשבתם ונתראה  בפרק הבא. 

More episodes

Load more

Podbean App

Play this podcast on Podbean App